0 258 502 59 08 bilgi@ahmetsahinhacioglu.com Haftaiçi 08:00 - 18:00

İletişim

Dişeti İltihapları

Dişler düzgün temizlenmediğinde, dişlerin üzerlerinde ve aralarında biriken yiyecek artıkları üzerinde bakteriler hızla ürerler. Bakterilerin de içinde bolca bulunduğu bu oluşuma bakteriyel dental plak denir. Krem renkli ve krem kıvamında olan bu birikintiler  dişeti iltihaplarının başlıca nedeni olup, zamanla tükürüğün içindeki kalsiyum ve diğer bazı maddelerin etkisi ile sertleşir ve diştaşlarını oluştururlar.

Dişeti iltihabının ilk belirtisi dişetindeki kanamalardır.Diştaşı ve plak üzerinde mevcut bulunan mikroorganizmalar dişeti ile diş arasında bulunan dişeti oluğuna girerler, vücudun savunma mekanizması da mikroorganizmalara karşı savunma amacıyla bölgenin kanlanmasını artırır, kılcal damarlar genişler, bunun sonucu olarak dişetleri önceleri fırçalama ile daha da ileri iltihap durumlarında kendiliğinden kanamaya başlar.

Dişeti iltihabı  renk, şekil bozuklukları ve ağız kokusu ile kendini daha da belli eder.

Sağlıklı diş eti açık,mat, pembe renktedir. Dişe ve kemiğe sıkıca yapışmış olup, portakal kabuğuna benzer parlak,  pütürlü bir görünümü vardır. Ancak iltihaplı dişeti parlak kırmızı,şiş ve kanamaya yatkındır. Kaşıntı, ağrı gibi şikayetler olabilir. Kötü ağız kokusu ve özellikle sabahları yeni uyandığımızda ağızda kötü tat oluşturur.

Daha da ilerleyen iltihaplarda dişetinde çekilmeler başlar. Dişeti iltihabı altındaki kemik dokuya da geçerse periodontitis dediğimiz daha ciddi bir tabloya dönüşür. Dişi çevreleyen kemikte erimeler başlar. Dişeti çekilmesi ile önce kök yüzeyi açığa çıkar ve hassaslaşan dişler destek kemik dokusunun da kaybı ile sallanmaya başlar. Hiç çürük olmasa bile dişler kaybedilir.

      Dişeti iltihabı nasıl engellenir?  Dişeti iltihaplarının ve çürüklerin oluşmasını istemiyorsak ağız bakımımıza gerekli özeni göstermemiz gerekir. Dişeti iltihabının nedeni olan bakteri plağı diş fıçalama ve diş ipi kullanımı ile engellenebilir. Eğer ortamda bakteri plağı yoksa dişeti iltihabı ve çürük oluşumu söz konusu olmaz. Dişlerimizi fırçalayamadığımız zamanlarda eğer yiyecek ve içecek kullanmışsak fırçalama zamanına kadar geçecek sürede plak oluşumunu önlemek için en azından temiz bir su ile ağız çalkalanabilir. Ama günde iki defa dişler doğru bir şekilde fırçalanmalı ve günde bir defa da dişlerin araları diş ipi ile temizlenmelidir. Ortalama altı ayda bir de mutlaka diş hekimi kontrolünden geçmek gerekir.

      Peki dişeti iltihabı başlamışsa ne yapmalıyız? Bu durumda hemen bir dişhekimine başvurarak muayene olmak ve gerekli tedavileri başlatmak gerekir. Dişhekimi tarafından diştaşı temizliği ile ağız içindeki taş ve plak birikimleri temizlenir. Eğer gerekli ise gargara ve antibiyotik tedavisi de ek olarak verilebilir. Ama sadece ilaç tedavisi çözüm değildir. Bu sebeple dişeti iltihabında kendi kafamızdan ilaç kullanmak çözüm olmaz. İltihaba neden olan bakteriyel plak ve diştaşları ağızda kaldığı sürece iltihap kısa zamanda tekrarlayacak yada zaten hiç geçmeyecektir. En doğru yol hekime başvurarak onun önerdiği tedavileri takip etmektir.

Unutmamak gerekir ki dişeti iltihaplarında dişeti ve kemikteki kayıplar geri dönüşümsüz olabilir. İltihap geçse bile dişeti ve kemikteki çekilmeler tamamen geri dönmez. Bu nedenle öncelikle ağız temizliğimize gerekli özeni göstermeli; eğer dişeti iltihabından şüpheleniyorsak mutlaka dişhekimine başvurmalıyız.