0 258 502 59 08 bilgi@ahmetsahinhacioglu.com Haftaiçi 08:00 - 18:00

İletişim

Flor Tedavileri

Flor uygulaması dişilerin mine yapısını güçlendirmek, bu sayede çürüklere karşı dişleri korumak amacı ile uygulanan bir yöntemdir. İkinci bir faydası da çeşitli uyaranlara karşı oluşan hassasiyetleri gidermesidir. Flor bu etkisini diş minesinin kimyasal yapısına bağlanarak gösterir. Mine tabakasının %96’sını kalsiyum hidroksiapatit olarak adlandırılan kalsiyumdan zengin yapı oluşturur. Dişlere uygulanan flor sonucunda kalsiyum flor iyonları ile kimyasal tepkimeye girerek kalsiyum floroapatit olarak adlandırılan yapıyı oluşturur. Bu yapı hidroksiapatit bağlarına göre düşük ph derecesine yani daha asidik ortamlara karşı daha dirençli olur. Kısacası flor iyonları bakterilerin ürettiği asitlere karşı dişlerin mine tabakasını daha dayanıklı hale getirir.

Flor uygulamasında farklı metotlar mevcuttur. Tablet şeklinde çiğnenerek alınabileceği gibi ağız içinde, dişlere lokal olarak uygulanan jel ya da cila formları da mevcuttur. Ancak hangi uygulama şekli olursa olsun hekim kontrolünde uygulanmalıdır. Florun en bilinen uygulama yöntemi tablet şeklinde çiğnenerek alınan şeklidir. Tabletler: 0-25 miligramdan, 1 grama kadar çıkan dozlarda diş hekimlerinin önerisi doğrultusunda şeker gibi aileler tarafından çocuğa verilmesi şeklinde kullanılabilir. Ancak sistemik olarak flor verilebilmesi için su ve besinlerden alınan florun yetersiz olması gerekir. Denizli bölgesinde uzun dönem yapılan çalışmalarda su ve besinlerden alınan florun yeterli olduğu ortaya konulmuştur. Bu nedenle hekim tarafından özellikle gerekli görülüp verildiği durumlar haricinde ilimizde tablet olarak flor alımı gerekli değildir. Ayrıca florun tablet şeklinde sistemik olarak alımında bazı yan etkiler ortaya çıkabilmektedir. Bundan dolayı günümüzde tüm dünyada yeni ekol florun dişlere topikal olarak jel ya da cila şeklinde uygulanmasıdır.

Flor jeli, köpükten yapılmış özel kaşıkların içine florun yerleştirilmesi ve dişlerde iki ila dört dakika arasında tutulması şeklinde uygulanır. Flor cilası ise isminden de anlaşılacağı gibi dişlerin üzerine cila gibi sürülerek uygulanır. Bu şekilde uygulamalarda florun yan etkileri de önlenmiş olur. Ayrıca etkinliği de daha fazladır. Ayrıca özel flor gargaraları da topikal uygulamada kullanılan bir diğer yöntemdir.   Florun gargara, jel ya da cila şeklinde uygulamaları altı ayda bir diş hekimi tarafından tekrarlanmalıdır.

Önemli olan çürük ya da diş eti hastalığı oluştuktan sonra değil; hastalık başlamadan önce önlemini almaktır. Flor uygulaması son derece ucuz ve basit bir yöntemdir ve bize geri dönüşü son derece olumlu olacaktır. 

Next Post