0 258 502 59 08 bilgi@ahmetsahinhacioglu.com Haftaiçi 08:00 - 18:00

İletişim

Dental Care

Estetik Diş Hekimliği

Günümüzde artık ön plana çıkan ‘’Estetik Diş Hekimliği’’ ile ilgili ilgili merak ettiğiniz tüm konuları burada açıklamaya çalışacağım.

Estetik diş hekimliği; Kişinin ağız ve diş sağlığı açısından sağlıklı olmasının yanı sıra estetik ve görünüm olarak da etkileyici bir ağız, diş, çene yapısına sahip olmasını sağlayan diş hekimliği alanıdır. Bu tedavi şeklinde farklı dental tekniklerin yanında teknolojiden de sıklıkla faydalanılmaktadır.

Bu tedavi şeklinde amaçlanan estetik görüntü, bireyin anatomik ağız çene yapısının ve morfolojik yapısının yanısıra fiziksel ve sosyal özelliklerine göre belirlenmektedir. Bu nedenle kişiden kişiye değişen özel tasarımlardır. Estetik diş yaptırmak isteyen kişinin ağız, çene, yüz yapısı birlikte değerlendirildikten sonra doğal ve ideal görüntü hastadan alınan fotoğraflar ve 3 boyutlu modeller ile  bilgisayar ortamında tasarlanmaktadır. Bu şekilde bu tasarım hastanın beğenisine sunularak başarılı bir tedavi süreci gerçekleştirilmektedir.

Estetik Diş Hekimliğinde Kullanılan Tedavi Yöntemleri

Adeziv (Bonding) Sistemler

Adeviz sistemleri dişin şekli, renk ve boyutu gibi özelliklerinde yapılması gereken değişiklikleri, dişe yapılan yapıştırma işlemleri ile gerçekleştirmeyi sağlayan uygulamalardır.

Adeviz İşlemlerin Avantajları;

  • Diş aralarındaki boşlukların kapatılması
  • Kırık dişlerin doldurularak tedavi edilmesi
  • Aşınan dişlerin şekil ve formlarının düzeltilmesi
  • Dişlerin form ve renklerinin değiştirilmesi

Kompozit Dolgu

Kompozit dolgu diş hekimliğinde geçmişte kullanılan amalgam (gümüş) dolguların yerini almış olan estetik diş dolgulardır. Kompozit diş dolguları ile diş renginde formunda doğal bir görünüm sağlanmaktadır. Gereken ve düzenli bakım sağlandığında çok uzun yıllar  ağız içinde sorunsuz kalabilmektedir. Kompozit dolgu uygulaması ortalama olarak 30 dk. ile birkaç saat arasında gerçekleştirilmektedir.

Porselen Kaplamalar:

Porselen kaplama bir veya birden fazla dişin eksikliğinde veya dişlerin kron dediğimiz ağız içinde görülen kısımlarının bir çok açıdan sağlıksız olduğu durumlarda başarılı sonuçlar veren estetik diş hekimliği uygulamasıdır.

Porselen diş kaplamalar birkaç farklı yöntem ile gerçekleştirilebilir. Muayene ve gerekli tetkikler tamamlandıktan sonra seçilen kaplama tekniğine göre 3 veya 4 seans gibi bir sürede tamamlanmaktadır.

  1. Metal destekli porselenler; Metal destekli porselen kaplamalar porselen malzemesinin kırılganlığının önüne geçmek ve dayanıklı bir alt yapı oluşturmak için metal içerikli malzeme kullanılması ile oluşturulur. Gelişen teknoloji ile beraber metal destekli kronlar yerine estetik açıdan daha iyi sonuç veren daha estetik tedavi metotları çıkmıştır.
  2. Zirkonyum porselenler: Son yılların en popüler diş protez tedavi yöntemlerinden biridir. Beyaz renkli olması porselenin alt tabanında dayanıklı ve doğal bir görüntü ortaya çıkması estetik diş hekimliğinin tedavi modellerinden biri olmasını sağlamıştır.
  3. Lamine Porselen: Özellikle ön dişlerin, her tarafından kesilip, küçültülmesine ihtiyaç duyulmadan, sadece ön yüzlerinden hafif aşındırılması ile ince tırnak gibi porselen kaplamalar yapılıp, yapıştırılarak uygulanan yöntemdir.

Pembe Estetik

Pembe estetik bir diğer ismi ile diş eti estetiği: estetik diş hekimliğinin bir diğer uygulamasıdır. Dişin etrafını saran yumuşak ve sert dokularda meydana gelen ve diş etinden kaynaklanan estetik problemlerin tedavi edilmesidir. Dişetlerinin şekil form olarak birbirleri ile olan simetrileri, dişlerle ve gülme hattı ile olan estetik görüntüsünün gerek cerrahi gerek protetik yöntemlerle düzeltilmesidir.