0 258 502 59 08 bilgi@ahmetsahinhacioglu.com Haftaiçi 08:00 - 18:00

İletişim

Dental Care

Cerrahi ve İmplantoloji

Artık eksik dişlerimizin tedavisinde yeni bir alternatif var:  Diş implantları:

İmplant tedavileri ortaya çıkıncaya kadar çekilmiş olan dişlerin yerine ancak diğer dişlere tutunan protezler yapılabilmekteydi. Eğer ağzımızda yeterli sayıda sağlam diş yoksa ya da hiç dişimiz kalmamışsa o zaman takıp çıkarılan damak şeklinde protezler kullanmak zorunda kalıyorduk. Ancak implant tedavilerinin çıkışı ile sağlam dişlere hiç dokunmadan, ya da yeterli dişimiz olmasa bile takıp çıkarılan hareketli protezler kullanmadan, daha rahat kullanışlı protezlere sahip olma hayallerimiz gerçek oldu.

”implant tedavisi” nedir ?

Çekilmiş olan dişlerin yerine çene kemiğine yerleştirilen, eksik dişlerin estetik ve fonksiyonunu sağlayan, titanyumdan yapılmış yapay diş kökleridir.

İmplant tedavileri kimlere yapılabilir?

İmplant tedavilerini tek dişiniz eksik olduğunda yaptırabileceğiniz gibi, çok sayıda diş eksikliğinde de yaptırılabilir. Bu durumda birden fazla implant çene kemiğine uygulanarak, takıp çıkarılan bir protez kullanmak yerine sabit, yani  köprü şeklinde protezler kullanabilirsiniz. Bu sayede boşluğun yanında bulunan kendi dişlerimizi de köprü yapmak için kesip küçültmek zorunda kalmayız. Ayrıca hiç dişi olmayan hastalarda da damak kullanmak yerine implant uygulanarak  yapıştırma köprü şeklinde bir protez yapılabileceği gibi, iki yada dört implant uygulanıp kullanılan damak çıtçıtlı şekilde bu implantlara oturtulabilir. Bu sayede damakların ağız içinde konuşma yada yemek yeme esnasında oynaması engellenmiş olur. İmplant uygulanarak yapılan tüm bu tedavi seçenekleri ile hem yemek yeme, konuşma gibi fonksiyonlarda hem de estetik görünümde çok daha iyi sonuçlar alınabilir.

Bu tedaviyi herkes yaptırabilir mi?

Diş implantı ağız hijyeni iyi olan, hekim muayenesinde engel bir rahatsızlık tespit edilmeyen herkese yapılabilir.Ancak bazı durumlarda biz bu tedaviyi yapamıyoruz. Özellikle kontrol altında olmayan ve yüksek seyreden şeker hastalarında, ileri derecedeki kemik erimesi hastalarında, ağız hijyeni çok bozuk olan ve ileri dişeti enfeksiyonu olan hastalarda uygulanamaz. Aşırı sigara tüketimi implantın başarı şansını düşürür. Kemik gelişimi tamamlanmamış yaşlarda (18- 20 yaş ve altına) ise implant tedavisi uygulanamaz.

İmplant operasyonu sırasında ve sonrasında rahatsızlık olur mu?

İmplant operasyonu diğer diş tedavileri gibi lokal anestezi ile yapılır. Operasyon esnasında hiçbir ağrı, acı yada rahatsızlık olmaz. Operasyon sonrasında ise normal bir diş tedavisi sonrasında olabilecek kadar hafif bir ağrı ve hafif bir şişlik kısa süreli olabilir.

operasyon ne kadar sürüyor?

Cerrahi işlemin süresi, hasta ve ekipman hazırlandıktan sonra tek implant için yaklaşık 15-20 dk. dır. Bu süre implant sayısına göre değişir. Protez ise implantlar yerleştirildikten sonra kemiğe kaynama süresi olan 2 ila 4 ay arası zaman beklendikten sonra yapılır.

Peki bu tedavi pahalı bir tedavi mi?

İmplant tedavisi diğer tedavilere göre biraz daha pahalıdır. Bunun sebebi  bir dizi karmaşık ve uzun süreli işlemler içermesi ve ayrıca titanyum implant vidalarının üretiminin çok zor,  bu sebeple pahalı olmasındandır.

Zamanımızı ve paramızı ayırdık, ve implant tedavisi yaptırmaya karar verdik. Ama implant tedavinisinin başarı oranı  nedir?

Bunca emek ve masraf ziyan olmasın diye endişeleniyorsanız, son olarakta bu husustan bahsedip konumuzu bitirelim.Yapılan bilimsel araştırmalarda implantların uzun dönem(10 yıl ve üzeri) başarı oranının %96 ila %98 arasında olduğu tespit edilmiştir. Tabi bu oranda implantın yapıldığı klinikte cerrahi sterilizasyon kurallarına tam uyulması, hastanın implant tedavisi için uygun olup olmadığının kararının hekim tarafından doğru verilmesi ve hastanın ağız sağlığına gereken özeni göstermesi etkilidir.